Trans Anadolu Doğalgaz Boru Hattı’nın (TANAP) açılışı 12 Haziran’da, Dorçe'nin de katılımı ile Eskişehir’de gerçekleşti.

Eskişehir’de 12 Haziran Salı günü Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın himayelerinde düzenlenen TANAP’ın açılış töreni paydaş ve dost ülkelerden devlet ve hükümet başkanları ile enerji bakanları, enerji şirketlerinin yöneticileri yanı sıra Dorçe Prefabrik ve İnşaat A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Sn. Süheyla Çebi Karahan ve Genel Müdürü Sn. Doruk Coşkunsu’nun katılımlarıyla gerçekleştirildi.

Dorçe TANAP projesi kapsamında Ankara ve Yozgat şehirlerinde olmak üzere Tanap Doğalgaz İletim A.Ş. için 1,700 kişilik Ana Kamplar ve Depolama Alanların Mühendislik, Tedarik ve İnşaat (EPC) işlerini başarı ile tamamlamıştır. Ayrıca, Dorçe Prefabrik ve İnşaat A.Ş. bu proje kapsamında 350.000 adam saat kazasızlık sertifikasına laik görülmüştür. Projenin tanıtım filmi Dorçe Youtube kanalı üzerinde https://www.youtube.com/watch?v=qVOH1EuTe6U uzantısından izlenebilir.

Yılda 16 milyar metreküp doğalgaz sevkiyat kapasitesine sahip olan 1,850 kilometre uzunluğundaki TANAP, Türkiye'nin doğalgaz ihtiyacının yaklaşık yüzde 12'sini tek başına karşılayacak.

Hattın Türkiye'den sonra Avrupa'ya uzayan başka bir hatta bağlanarak AB'nin Rus doğalgazına bağımlılığını azaltması bekleniyor.